Itä-Savo

Rantasalmella, Savonlinnassa, Punkaharjulla, Enonkoskella ja Heinävedellä! 

Rantasalmella ukkoryhmän nimi on Äijät mielimaisemissa!
Sosiaalista ja fyysistä hyvinvointia! Mukaan, ikämies!

Yhteyshenkilö: Heikki Lehtinen 0400 830 377 / heikkilehtinen2@gmail.com

Savonlinnassa toimii kaksi ryhmää, LinnanÄijät ja Siltaäijät!

LinnanÄijät kokoontuu 2 x/kk kirjastossa eri teemojen ympärillä
Yhteyshenkilö: Ensio Kuosma 0400-888 611

Siltaäijät -ryhmä!
Keskusteluja omista mieltymyksistä, käyntejä esim autonäyttelyihin, museoihin yms!
Monenelaista mukavaa toimintaa sunnitteilla! Ota ihmeessä ukko yhteyttä vetäjiin ja liity mukaan toimintaan!

Yhteyshenkilöt: Esko Himmanen 0400 797 502 / esko.himmanen@gmail.com
Lauri Kumpulainen 045 317 81 67 / laurif.kumpulainen9@gmail.com

Punkaharjulla toimii KotaÄijät – ryhmä!
Äijäryhmä kokoontuuu yhdessä sovituissa paikoissa, tekee syötävää, keittä nikipannukahvit ja sopii seuraanav kokoonumisen teeman ja paikan
Yhteyshenkilö: Veli Neuvonen, 0400 934 811 / veli.neuvonen@gmail.com

Koskiäijät kokoontuneet Enonkoskella nokipannukahvien ja makkaran merkeissä, tehneet linnunpönttöjä, sekä  seppeleitä sankarihaudoille! Monenlaista tekemistä tiedossa myös ensi vuodelle,mm. saunomista, pilkkimistä ynnä muuta mukavaa!  Tule ukko mukaan mukavaan Äijäporukkaan!
Yhteyshenkilö: 
Touko Ahokas 0500 190 185 / touko.ahokas@outlook.com

Heinävedellä toimii 13 Äijäryhmää!
Vastuuhenkilöt: Sakari Tolvanen 040 139 07 07 ja Paavali Huoman 0400 271 483

1.Liikunta-äijät. Valamon kuntosali tiistaisin klo 9-11 keskivikkona 15-17.Ohjaajina Seppo Puranen puh.0400 674 544 Juhani Partanen puh.050 5184 621. Kesäisin tutustutaan luostarin seudun liikunta-ja luontopolkujen mahdollisuuksiin.

2. Karvion äijät, Karvion Koulu liikuntasalitoimintaa perjataisin 16,30-18.00  Kesällä sään mukaan sauvakävelyä/saliliikuntaa. Tutustutaan kylän paikallishistoriaan. Ohjaajana Kari Karvinen puh. 040 5967 535

3.Lentopallo-äijät. Lentopalloryhmä kokoontuu toukokuusta elokuuhun Rummukkalan kylärannassa tiistaisin klo 17.00-19.00. Syyskuusta huhtikuuhun kokoonnutaan Monitoimitalon salissa klo 15.30-17.00. Pelien jälkeen keitellään kahvit vaihdetaan kuulumiset. Ohjaajina Esko Pitkänen puh. 040 7045 111, s-posti: esko.pitkanen86@gmail.com ja Ensio Luostarinen puh: 050 3699 860, s-posti: ensio.luostarinen@gmail.com

4.Hoivakoti-äijät, palvelutaloilla joka neljäs perjantai. Pihlajakodilla klo 10.00-11.00 ja  Lehmuskodilla 12.30-13.30. Ohjaajina Matti Kinnunen puh.0400 313 735, s-posti: matti.kinnunen55@gmail.com, Sakari puh 040 1390 707, s-posti: sakari.tolvanen19@gmail.com. Paavo Huoman puh: 040 0271 483, s-posti:paavo.huoman44@gmail.com

5. Kotirinne-äijät. Ryhmä kokoontuu joka neljäs perjantai 13.30-14.30. Ohjaajina Matti Kinnunen puh 0400 313 735, Sakari Tolvanen puh 040 139 0707

6.Talkoo-äijät. Ohjaajina Paavo Huoman, puh. 040 0271 483 Risto Pakarinen puh 040 540 0614 Sakari Tolvanen  puh. 040 139 0707.                                                                                                

7. Parkki-äijät.Ohjaajina Juha Kinnunen puh. 050 411 4530 Tuomo Hartikainen puh 040 500 1756. Antti Tolppanen puh. 050 360 0714.

8. Turina-äijät. Kokoontuu Sarvikummussa joka neljäs perjantai 19.1.2018 alkaen, ohjaajina  Heimo Koistinen puh. 050 566 9210  Keijo Issakainen puh. 050 354 1558      Leo Nousiainen puh.

9. Kenraalintien-äijät. Ohjaajina Tenho Vänttinen puh. 040 7666 9754. Risto Rissanen                  puh. 050 360 8863.

10. Jalometalli-äijät. ohjaana Raimo Nousiainen puh 040 517 5310

11. Netti-äijät ohjaana Heimo Asikainen. Kokoontuu Heinäveden Päiväkeskuksen kerhotiloissa jokatoinen torstai.

12. Kone-äijät. Ohjaana Esko Pitkänen puh. 040 704 5111.

13. Tarina-äijät. Ohjaajina Heikki Mielonen puh. 040 595 7665. Sakari Tolvanen            puh. 040 139 0707. Ryhmä pääasiassa paneutuu Varistaipaleen ja Palokin paikallishistoriaan. Kokoontuu kerran kuussa, talvikaudella Varistaipaleen Eräkartanolla ja kesäkuun alusta Palokissa. 

MATKAT JA RETKET: Tehdään matkoja toiveiden mukaisesti. Matkojen käytännön järjestelyt hoitaa Ensio Luostarinen  ensio.luostarinen@gmail.com  puh 050 3699 860